NOČNÍ HLÍDKA - SOUHRN

03. 8. 2017

NOČNÍ HLÍDKA 2016 – stručný souhrn

Noc z 24. na 25. září důkladně prověřila třináct jednotek dobrovolných hasičů, které se účastnili druhého ročníku soutěže Noční hlídka.

Tentokrát na jednotky čekalo více jak čtyřicet kilometrů a devatenáct náročných disciplín.

Jednotky před vlastní soutěží přijel podpořit hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který nad celou akcí již po druhé převzal záštitu. Přítomen byl i starosta KSH Pardubice Josef Bidmon, starosta OSH Svitavy Jan Soural a za HZS mjr. Ing Jaroslav Čermák vedoucí IZS ve Svitavách.

Pro Vaši představu, rozhodčí na stanovištích zajišťovali lektoři ČČK, lékařka RZS, bratři Hegrovi z HZS ve Svitavách, letos třetí na mistrovství republiky ve vyprošťování z vozidel a mnoho dalších.

Po rozlosování stanovišť a instruktážích se jednotky ze Březin vydávají na trať a v osm hodin večer vše začíná. Jednotky rotují po celém okruhu a v daném časovém limitu musí splnit úkoly, které pro ně organizátoři připravili. Akce je to opravdu svým rozsahem hodně velká a tak se na ní mimo SDH Březiny podílí jako spolupořadatelé i okolní sbory. Pustá Rybná, Krásné, Spělkov, Daňkovice, Kuklík, Sněžné, Milovy a Křižánky. To vše jsou obce a sbory, zapojené do pořádání Noční hlídky.

V číslech 78 hasičů v zúčastněných jednotkách, 43 rozhodčích, 9 figurantů a 98 lidí ze sborů a obcí, kteří pomáhali při přípravách ale i v průběhu celé akce. Jim všem patří velké díky!

Obrovský dík patří klukům z jednotky, pod vedením Tomáše Musílka. Odvedli obrovský kus práce jak při přípravách tak při vlastní soutěži.

A co tedy na jednotky čekalo? Na Březinách to bylo celkem šest disciplín.

Štafeta TFA, zásah osoby el. proudem a komunikace s operačním, základy lanové techniky, noční přeprava po vodě, otrava oxidem uhelnatým a nouzové zásobování vodou. Jednotky pak přejeli do Pusté Rybné, kde na ně čekalo plnění imitace bambivaku a vyhledání hasičského materiálu dle značek. V Krásném byl přichystán hasič servis a vyhledání osoby v zakouřeném prostoru sklepa, její vyproštění s následnou resuscitací. Spělkov připravil náročný transport pacienta na nosítkách ve členitém terénu a vědomostní test. Dopravní nehoda, resuscitace přepravovaného miminka a vystresovaná řidička, spolu s čerpáním vody pomocí ejektoru, to byla dvojí lahůdka v Daňkovicích. Kuklík nabídnul požární útok dle cvičebního řádu a ve Sněžném čekala druhá dopravní nehoda, tentokrát osobního automobilu a motorkáře. Aby nebylo vody málo, na Milovech proběhla dálková doprava vody. Na Křižánkách na jednotky čekalo plnění dvoukomorových pytlů se stavbou protipovodňové hráze a konečně příjezd na stanici, tedy vyvěšení hadic na stožár a jejich následné smotání. Vše ztíženo tmou a jak jinak než na čas. Poslední jednotka dorazila krátce před půl pátou na Březiny, kde proběhlo vyhodnocení celé akce. Každá jednotka obdržela drobné ceny, první tři potom poháry a vítězná jednotka také putovní pohár. Nezáleží ale na tom, kdo byl první a kdo poslední. Pro nás jako pořadatele je důležité, že se snažíme pomáhat jednotkám v jejich výcviku a snad se nám to podle ohlasů i daří. Těšíme se na Vás všechny na dalším ročníku této náročné soutěže v roce 2018.

Fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout na http://zidom.rajce.idnes.cz/Nocni_hlidka_2016/

A také na našem Facebooku: Noční hlídka Březiny

https://www.facebook.com/groups/1301116503255338/?fref=ts

Rubrika: JPO | Autor: josef
Titulek: kód
Jméno:
E-mail: Kód:
Text: